УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Епидемиолозите не даваат, Звезда оптимист за публика против Милан

УЕФА дозволува, Црвена звезда сака, но срските власти не даваат публика да има на „Маракана“ кога ќе дојде Милан.

Натпреварот од нокаут фазата во Лига Европа помеѓу белградска Црвена звезда и лидерот во Калчото, Милан, е закажан за 18 февруари на „Маракана“. УЕФА им дозволи на сите учесници да пуштат одреден број на гледачи на трибините, што ги израдува и навивачите на Звезда, како и бројните симпатизери на „Росонерите“ во регионот.

Сепак, сега проблем прават српските власти, поточно тамошните епидемиолози кои јасно ставија дознаење дека натпреварот може да се одигра само пред празни трибини.

Според правилата на УЕФА, на „Маракана“ е дозволено да има максимум 30% исполнетост на капацитетот, што е 17.500 гледачи.

„Ќе видиме, но тоа е нереално“, кратко изјави д-р Предраг Кон, член на кризниот штаб за борба против COVID-19 во Србија.

Од клубот, пак, најавија дека наскоро планираат да пуштат карти во продажба бидејќи се оптимисти дека ќе биде дозволено барем мал број на гледачи.

Во Србија моментално има 355.136 активни случаи, а во последната статистика објавена синоќа беа регистрирани нови 1.592 заразени и 21 починат. Досега починаа вкупно 3.965 лица како последица од вирусот.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе