Епизода од „The Simpsons“ забранета во Кина поради горчлива шега

Обожавателите забележаа дека една епизода од „The Simpsons“, која прикажува сцена на плоштадот „Тјенанмен“, недостасува од Disney+ во Хонгконг.

Во епизодата „Goo Goo Gai Pan“ од 2005 година семејството Симпсон патува во Кина за да посвои бебе. Тие застануваат на плоштадот „Тјенанмен“ во Пекинг, каде што се појавува натпис кој во серијата гласи: „На ова место, во 1989 година, ништо не се случило“.

Станува збор за горчлива шега за познатиот настан од 1989 година кога на плоштадот со месеци се собираа продемократски демонстранти. Според неколку извештаи, таа 12-та епизода од 16-тата сезона на серијата „The Simpsons“ не е достапна на Disney+ за клиентите во Хонгконг.

Ниту Disney ниту Кина не одговорија на барањето на CNN за коментар зошто епизодата не е достапна. Не е јасно дали Кина ја блокира епизодата или од Disney одлучиле да не ја нудат на тој пазар.

Remote video URL

Канцеларијата за трговија и економски развој во Хонгконг во соопштението објавено од The New York Times вели дека нејзината неодамна донесена уредба за цензура се однесува на филмовите, a на стриминг platformite, како што е Disney+.

Кина редовно ги цензурира медиумите, а компаниите кои работат во земјата се принудени да ги цензурираат резултатите од пребарувањето за кинеските корисници - особено фотографиите и информациите за демонстрациите на плоштадот „Тјенанмен“ и убиствата што следеа.

Кинеската влада работеше напорно за да ги ограничи фотографиите и извештаите од настанот во 1989 година, сметајќи ги како закана за легитимноста на нејзиното континуирано еднопартиско владеење.

Многу луѓе беа убиени на тој 4 јуни 1989 година на плоштадот „Тјенанмен“. Проценките за бројот на загинати се движат од неколку стотици до неколку илјади. Масакрот се најде на насловните страници ширум светот, пишува CNN.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Филм & ТВ

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Read more

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Read more

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот македонски филм „Мими“

Читај повеќе

Почина Аки Рахимовски

Читај повеќе

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Читај повеќе

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Читај повеќе
  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе