НАЈВАЖНОТО ОТКРИТИЕ ПО ГРОБОТ НА ТУТАНКАМОН

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Египетските археолози во пустината во близина на Луксор открија остатоци од древен град од златното доба на фараоните за кој тврдат дека е „најголемиот“ пронајден во Египет досега.

Познатиот египтолог Захи Хавас го објави откривањето на „Златниот град“ изгубен под песокот кај Луксор, во легендарната Долина на кралевите.

„Градот е стар 3.000 години, датира од времето на владеењето на Аменотеп III, а таму живееле и фараоните Тутанкамон и Аи [познат и како Ај]“, рече археологот во изјавата, истакнувајќи дека ова е „најголемиот древен град“ откриен во Египет.

Бетси Брајан, професор по египетска уметност и археологија на Универзитетот Џонс Хопкинс, тврди дека ова е второто најважно археолошко откритие во Египет, по откривањето на гробот на Тутанкамон.

Пронајдени се и накит, украсена грнчарија, амајлии и исушени цигли со печатот на Аменотеп III.

„Многу странци го бараа овој град и не го најдоа“, рече Хавас.

Ископувањата започнаа во септември 2020 година помеѓу храмовите на Рамзес III и Аменотеп III во Луксор, околу 500 километри јужно од Каиро.

„По неколку недели, на големо изненадување на археолозите, градби од тули почнаа да се појавуваат во сите правци“, додаде Хавас.

По седум месеци ископувања беа откриени цели населби, административни и станбени.

„Откриен е голем град во одлична состојба, со скоро цели ѕидови и простории полни со алатки од секојдневниот живот.“

Гробови полни со богатство

Аменотеп III наследил империја која се протегала од Еуфрат во денешен Ирак до Сирија и Судан. Починал околу 1354 година п.н.е.

Тој владеел скоро четири децении и бил познат по градењето грандиозни зданија и споменици, вклучувајќи ги и колосите на Мнемон, две џиновски монолитни фигури на тронот што ги претставуваат него и неговата сопруга.

„Археолошките слоеви останале недопрени илјадници години, небаре древните жители ги напуштиле вчера“, велат археолозите.

Откритието ќе даде редок увид во животот на древните Египќани во време кога кралството било најбогато.

Откриени се и влезови во гробници врежани во карпите, слични на оние пронајдени во Долината на кралевите и се очекува да бидат полни со скапоцености.

Египетските власти минатата недела ги преместија мумифицираните остатоци на 18 древни кралеви и четири кралици од стариот и тесен музеј во центарот на Каиро во нов во предградие на градот. Во поворката наречена „Златна парада на фараоните“ беа остатоците од Аменотеп III и неговата сопруга, кралицата Тија.

реклама
Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Read more
Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Read more
Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Read more
Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Read more

Наука

Откриена единствената бремена мумија во светот

Read more

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Read more

Како изгледала вселената веднаш по Големата експлозија?

Read more

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе