EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

EPS или Electric Power Steering е систем што помага во управувањето на автомобилот.

Наместо хидрауличниот механизам, ESP користи степер електромотор и го решава проблемот со губење на енергијата и големата потрошувачка на гориво, бидејќи уредот се активира само при мали брзини и кога се врти воланот.

За управување на електромоторот е задолжен процесор кој во секој момент е „свесен“ за брзината на автомобилот и оптоварувањето на тркалата. Електромоторот може да биде поставен на вратилото на воланот, на запчаникот или на ребрастата шипка.

Remote video URL

Задачата му е да го намали оптоварувањето на воланот, и тоа од околу 150 N на околу 30 N.

Главната маана на овој систем е што ја користи енергијата на моторот и кога е потребно и кога не е. Со тоа се губи 1 до 2 kW моќност, што за мали мотори е премногу, додека хидрауличната пумпа константно се движи и троши енергија.

Посебно се движи при големи брзини, кога влијанието на сервосистемот е речиси занемарлив, а дополнителниот отпор ја зголемува потрошувачката на гориво за 2 до 4  децилитри на 100 километри.

Remote video URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Авто новости

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Read more

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Read more

Fiat го претстави Tipo Cross

Read more

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Автомобили

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе