Ердоган: Цел Запад застана на страната на терористите

Анкара, 21 октомври 2019 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Тајип Етдоган денеска ги обвини западните земји дека „застанале на страната на терористите“ наспроти Турција, која ја критикуваат за воената операција на Анкара против сириската курдска милиција Сили за заштита на народот (ЈПГ).

– Целиот Запад застана на страната на терористите и нè нападнаа сите заедно. Вклучително и земјите од НАТО и од ЕУ. Сите!, потенцираше Ердоган во обраќање во Истанбул.

Турција на 9 октомври почна офанзива против курдските милиции во Сирија наречена „Извор на мирот“. Воената интервенција наиде на голема меѓународна осуда, посебно што ЈПГ беа сојузници на САД во борбата против терористичката исламска држава.

– Сметав дека сте против тероризмот. Кога почнавте да работите заедно со терористи?, праша денеска турскиот претседател.

- Силите за заштита на народот да не станале член на НАТО, а јас да не сум предупреден за тоа?, праша иронично Ердоган.

Анкара постојано објаснува дека офанзивата во Сирија е со цел да се создаде безбедносна зона со која ќе се оддели турската граница од териториите контролирани од курдските борци.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Свет

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја темелно го спречи продорот на коронавирусот

Read more

Вести

Во Шпанија и Романија откриени печатници на лажни банкноти

Читај повеќе

Во ОЈО Скопје Боки 13 поднесува кривични пријави за најмалку 30 лица

Читај повеќе

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Читај повеќе

Димитров: Сè уште нема препорака за затворање на границите со Србија и Косово

Читај повеќе

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Читај повеќе

Повторно висока бројка на казнети граѓани за неносење маска

Читај повеќе

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Читај повеќе

САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Читај повеќе

Поради COVID-19 во Белград прогласена вонредна ситуација

Читај повеќе