Ердоган го одби безвизниот режим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ѝ порача на Европската унија (ЕУ) дека нема да ги менува своите антитерористички закони заради безвизниот режим што го нуди Брисел.

„Одете вие по вашиот пат, а ние ќе одиме по нашиот“, рече Ердоган, пренесува FTV.

Пораката на Ердоган до Унијата стига по само еден ден откако оставка поднесе турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој преговараше со ЕУ.

Европа побара од Турција да исполни пет критериуми, за да можат нејзините граѓани без визи да патуваат низ европските земји, а меѓу нив клучна е измената на законите и стеснувањето на законската дефиниција на тероризмот, во согласност со прописите во Европа.

Ердоган не сака да се согласи на тоа, бидејќи, како што вели, Турција е под голема закана на тероризмот.

Турскиот претседател рече дека што поскоро треба да биде организиран референдум за уставните реформи кои му даваат пошироки овластувања на шефот на државата.

„Неопходно е итно да одлучиме за новиот устав со претседателските овластувања. Во најкраток рок е потребно да се организира гласање по тоа прашање“, рече Ердоган. 

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе