Ердоган и Путин утре ќе се сретнат во Астана

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган утре во Астана ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, соопштија денес неименувани турски претставници.

Средбата ќе се реализира на маргините на регионалниот самит во главниот град на Казахстан.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ги повика Русија и Украина на одржлив прекин на огнот.

-Примирјето мора да биде воспоставено што е можно поскоро. Колку побрзо, толку подобро, рече Чавушоглу.

Турција, која има неутрална позиција од почетокот на руската инвазија на Украина, претходно понуди да посредува во почнувањето на преговорите меѓу Киев и Москва.

Русија вчера изврши неколку десетици напади врз цели во Украина, како одмазда за експлозијата на мостот на Крим од саботата. Во нападите вчера загинаа најмалку 19 лица. 

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе