Ердоган: На ​​Нетанјаху му претстои судбина слична како на Хитлер

Макфакс
/ 15.05.2024 / 14:08

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кого го нарече касапот на Газа, го чека судбина слична со онаа на Хитлер.

Ердоган денеска во турскиот парламент им се обрати на членовите на пратеничката група на Партијата на правдата и развојот. За време на своето обраќање тој направи паралела меѓу холокаустот, геноцидот во Сребреница и израелските масакри што тие ги вршат во Газа повеќе од половина година.

„Запомнете, Хитлер не беше сам кога го изврши холокаустот. Многу земји во Европа го поддржаа Хитлер. Додека Хитлер вршеше безмилосни масакри и геноцид, тој се чувствуваше многу силен, моќен и непобедлив. Што се случи? Се застрела во главата, а неговото изгорено тело беше пронајдено во неговиот бункер, кој беше во урнатини, како Германија“, рече Ердоган.

Тој нагласи дека Европа и многу земји исто така застанаа зад водачите на босанските Срби, Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, кога извршија масакри во Босна.

„Додека тие вршеа геноцид во Сребреница, која наводно беше под заштита на Обединетите нации, моќните земји во светот застанаа зад нив. Убија 8.372 наши босански браќа (маченици) пред очите на светот. Не ни помислуваа дека еден ден ќе треба да платат за тоа. И што се случи? Тие беа фатени, изведени пред суд и оние некогаш моќните политичари и геноцидни генерали беа повикани на одговорност. Сега чекаат смрт во затвор. „Не заборавајте, касапот на Газа, Нетанјаху, и неговите соучесници во геноцидот во Газа, порано или подоцна го чека истата судбина“, истакна Ердоган.

Ердоган потсети дека Палестинците денеска ја слават 76-годишнината од Накба и додаде:

„Ја чувствуваме тагата на Накба исто колку и Палестинците, кои порано или подоцна ќе се вратат во своите домови.

„Нетанјаху и соучесниците во геноцидот ќе одговараат за секоја пролеана капка крв. Ќе извршиме притисок врз сторителите на геноцидот да одговараат пред законот“, посочи Ердоган и додаде:

„Немојте да мислите дека Израел ќе застане во Газа. Ако оваа неконтролирачка и терористичка држава не биде запрена, таа порано или подоцна ќе се сврти кон Анадолија со илузијата на ветената земја“.

Зборувајќи за активностите за усвојувањето на новиот Устав во земјата, Ердоган рече: „Сметаме дека е корисно да се прекинат консултативните контакти и да се преземат конкретни чекори, без брзање, но и без преголемо одлагање“.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Свет

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Read more

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Read more

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе