Ердоган нареди: Сите службени возила во странство мора да бидат Passat

Volkswagen најави огромни вложувања во Турција и со тоа доби посебен статус.

Откако германската компанија најави вложувања од околу една милијарда евра за изградба на фабрика за автомобили во Турција, претседателот Реџеп Тајип Ердоган одлучи да се „заблагодари“ на свој начин.

Неговата одлука е сите службени возила во странство по истекувањето на договорите за наем да бидат заменети со возила на Volkswagen, поточно со моделот Passat што наедно и ќе се произведува во Турција, објави Bloomberg.

Со ваквата одлука, турските дипломати ќе треба да заборават на возилата Audi A6 што ги користат сега. Се очекува одлуката да ги зафати и државните институции, па тоа би значело илјада примероци Passat во државниот возен парк.

Турската влада лани платила речиси 100 милиони долари на изнајмување возила, што значи дека на Volkswagen навистина ќе им се исплати инвестицијата.

Фабриката во Измир до 2022 година ќе има капацитет од околу 300.000 возила годишно. Пет илјади работници ќе произведуваат Passat и Škodа Superb возила, додека фабриката во Емден во Германија ќе се префрли на производство на електричните I.D. модели.

Во меѓувреме, пазарот на автомобили во Турција не е во најдобра состојба. Во првите седум месеци од 2019 година продажбата се преполови и падна од 481.982 единици во истиот период во 2017 година на само 212.605 во 2019 година.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Бизнис

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Вести

Вербални и материјални докази презентирани на рочиштето за „Монструм”

Читај повеќе

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Читај повеќе

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Читај повеќе

Шест лица повредени, од кои едно потешко, при судир на три возила во Тетово

Читај повеќе

Приведено лицето што нападна лекар на Клиниката за токсикологија

Читај повеќе

Санкционирани 346 возачи во Скопје: 150 за пречекорена брзина, 28 мотоциклисти

Читај повеќе

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Читај повеќе

Уапсена жена заради испратено писмо со отров до Белата куќа

Читај повеќе

Орбан отворено навива за победа на Трамп на изборите во САД

Читај повеќе