Ердоган: Светските сили не треба да се мешаат во конфликтот во Нагорно-Карабах

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган се спротистави на мешањето на САД, Русија и Франција во судирот во Нагорно-Карабах, откако лидерите на тие земји ги повикаа Ереван и Баку да ги продолжат преговорите.

– Со оглед на тоа дека САД, Русија и Франција го занемаруваа овој проблем речиси 30 години, не е прифатливо да учествуваат во напорите за постигнување на прекин на огнот, истакна Ердоган.

Тој додаде дека трајно примирје е можно само ако „ерменските окупатори“ се повлечат од Нагорно-Карабах.

URL

Претседателите на САД, Русија и Франција, Доналд Трамп, Владимир Путин и Емануел Макрон денеска упатија апел Ерменија и Азербејџан да ги продолжат разговорите за Нагорно-Карабах без условување.

– Ги повикуваме лидерите на Ерменија и на Азербејџан да ги продолжат преговорите без условување, во добар дух и под покровителство на копретседавачките групи на ОБСЕ од Минск, се наведува во заедничкото соопштение

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје

Читај повеќе