Ердоган: Турција не може да прими нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска предупреди дека неговата земја веќе не може да ги отвори границите во случај на нов бегалски бран, што се заканува по нападите врз Идлиб во Сирија.

-Турција веќе згрижи милиони сириски бегалци и на тој начин ја заштити цела Европа, изјави Ердоган.

На приемот за американскиот министер за трговија Вилбурн Роша во Анкара, Ердоган истакна дека од Турција веќе не може да се очекува тоа да го прави во случај на нов бегалски бран, што се заканува заради нападот во сирискиот Идлиб, пренесува агенцијата Анадолија.

Ердоган го коментираше и турско-американскиот договор за воспоставување зона на безбедност на северот на Сирија. Неговиот предлог за зоната, појасни, своевремено бил одбиен од американскиот претседател Барак Обама, но актуелниот претседател Доналд Трамп позитивно одогорил на него.

Според него, Турција инсистира на тоа регионот источно од Еуфрат и ирачката граница да се исчисти од „терористичката закана од Курдската работничка партија и Силите за заштита на народот. Кажа и дека за него е неприфатливо САД да испраќаат илјадници шлепери помош и оружје во тој регион, што, додаде, на крајот стануваат закана за Турција.

-Од САД очекуваме да бидат крај нас во борбата против тероризмот и настојувањето да воспоставиме безбедносна зона за мигрантите, рече Ердоган.

реклама

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Свет

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Read more

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Read more

Вести

  • play_arrow

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филипче: Околу 15 семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Читај повеќе

Петровска: По комплетирање на доказите ќе следуваат кривични за случајот на „Боемска“

Читај повеќе

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Читај повеќе

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на COVID-19

Читај повеќе

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Читај повеќе

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

Читај повеќе

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Читај повеќе