НА 47-ГОДИШНИНАТА ОД ИНВАЗИЈАТА

Ердоган за Кипар: Ќе ги браниме своите права докрај

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска рече дека мировните разговори за иднината на етнички поделениот Кипар можат да се одржат само меѓу „двете држави“ на медитеранскиот остров.

Во говорот што го одржа во поделената кипарска престолнина Никозија, Ердоган ја повтори позицијата на Турција во овој долгогодишен спор што им штети на односите на Турција со ЕУ, Грција и Кипар.

Турција е единствената земја што ја призна Турската Република Северен Кипар, која беше самопрогласена по турската инвазија на Кипар во 70-тите години на 20. век.

Ердоган рече дека единствената одржлива опција за ставање крај на спорот со кипарските Грци и меѓународната заедница е да се прифати постоењето на две суверени држави на островот.

Кипарската Република, која ги сочинува претежно грчките делови на островот и меѓународно целиот остров, го отфрла решението за две држави затоа што тоа значи суверен статус за држава што ја смета за незаконска.

„Нов процес на преговори може да се спроведе само меѓу двете земји. Во право сме и ќе ги браниме своите права докрај“, рече Ердоган.

Кипар беше поделен со турската инвазија на островот на 20 јули 1974 година, пет дена по државниот удар во Кипар извршен од тогаш владејачката воена хунта во Грција, што ги донесе поборниците за обединување на Кипар и Грција.

Собрани со црвено-бели знамиња на Турција и кипарските Турци, тие денеска ја прославија годишнината во северна Никозија, додека мрачно расположение владее во јужниот дел на градот. Кипарските Грци огласија сирени за воздушен напад по повод 47-годишнината од турската инвазија во земјата.

Проблемот со поделениот Кипар беше предизвикан од спорот на Турција со Грција и Кипар околу истражувањето на енергијата и отворањето на турскиот дел од Варош, град-дух, кој беше важна туристичка дестинација до војната и сега е симбол на поделениот остров.

реклама

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more
Крадец фатил за врат штипјанка и ѝ украл златен синџир

Крадец фатил за врат штипјанка и ѝ украл златен синџир

Read more

Италија од 3 јуни ги отвора границите

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Свет

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Read more

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Read more

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Read more

Харизматичен и побожен: Талибански лидер се најде на листата 100 највлијателни луѓе нa Time

Read more
 

Вести

И Заев и Мицкоски убедени во победа на локалните избори

Читај повеќе

Мицкоски: Освен морална, мора да има и кривична и политичка одговорност

Читај повеќе

Заев: Трагедијата во Тетово да не се користи за политичко профитерство

Читај повеќе

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Читај повеќе

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Читај повеќе

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Читај повеќе

МЗ: Во Скопје има 139 заразени основци и 70 средношколци од коронавирусот

Читај повеќе

Нови 154 случаи на COVID-19, пријавени се 12 починати лица

Читај повеќе