Ериксен се врати на зелениот терен кај клубот од детството

Бидејќи во Италија е забрането да се бават со фудбал луѓе кои имаат срцеви прпблеми, Кристијан Ериксен се врати во татковината и почна да тренира со Оденсе.

Ериксен е член на Интер, но не тренираше со овој клуб бидејќи законите во Италија строго го забрануваат тоа. Откако колабираше на првиот натпревар на неговата Данска на ЕУРО 2020 против Финска, на Ериксен потоа му беше направена операција при што му беше вграден дефибрилатор, направа која му помага на неговото срце.

Договорот на Ериксен со Интер е до јуни 2024 година, но јасно е дека за овој клуб нема да може да игра поради правилата во Италија кои забрануваат играчи со дефибрилатори да играат фудбал. Клубот одамна објави дека ќе продолжи да му дава плата на Ериксен, но играчот има намера повторно да се врати на зелениот терен, а тоа ќе може да го направи само во клуб од друга држава.

Ериксен се врати назад во Данска каде почна да тренира со Оденсе, клубот од кој изникна и тоа точно 173 дена откако доживеа срцев удар. Сѐ уште не тренира со останатите фудбалери бидејќи неговата кондиција не му го дозволува тоа. Тренира индивидуално и полека полека ќе се обиде да му се врати на фудбалот.

URL

Данецот никогаш нема одиграно официјален натпревар за Оденсе бидејќи уште како 16-годишник замина во Ајакс. Таму остана пет сезони па замина во Тотенхем каде по седум години направи трансфер во Интер.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Фудбал

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Read more

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Read more

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе