Ерменија ги повика руските мировни сили да интервенираат во Нагорно-Карабах

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска ги повика руските мировни сили, распоредени во Нагорно-Карабах, да делуваат, по новото избивање на насилство меѓу азербејџанската војска и ерменските сепаратисти во оваа спорна енклава.

– Во Нагорно-Карабах постои линија на контакт каде се распоредени мировни војници и територијата е под нивна одговорност. Очекуваме контингент мировни војници да го спречат секој обид за нарушување на линијата на контакт, изјави тој на состанокот на својата влада.

Повторно има конфликти меѓу ерменските и азербејџанските сили во Нагорно-Карабах, формално територија на Азербејџан, чиј поголем дел е под контрола на силите на етнички Ерменци, поддржани од владата во Ереван. Ерменските сепаратисти оваа територија ја нарекуваат Арцах, која е и прогласена за самостојна држава, призната само од Ерменија.

Азербејџан синоќа соопшти дека ја презеде контролата над повеќе позиции и оти се уништени ерменските цели во Нагорно-Карабах за време на ескалација, каде загинаа најмалку три лица и се врати ризикот од војна.

Ерменскиот премиер оценува дека операцијата за одржување на мирот треба да биде разјаснета, затоа што Азербејџан одбива да потпише документ за мандатот на руските сили распоредени од 2020 година.

Тој го повика Азербејџан да ги исполни обврските и да го признае постоењето на Нагорно-Карабах, да ја почитува линијата на контакт и да го признае коридорот Лачин што ја поврзува сепаратистичката енклава со Ерменија. Во спротивно, како што тој нагласи, Ерменија ќе мора да промовира меѓународни механизми за Азербејџан да ги исполни своите обврски.

Најновите инциденти може да ги нарушат мировните преговори, со посредство на Европската Унија, што се водат неколку месеци меѓу Азербејџан и Ерменија.

Европската Унија повика на итен прекин на непријателствата меѓу азербејџанските и ерменските сили во Нагорно-Карабах.

Во ноември 2020 година, Ерменија склучи мировен договор со Азербејџан, со посредство на Русија, по понижувачкиот пораз на ерменските сили во шестнеделната војна за Нагорно-Карабах, каде загинаа над 6.500 луѓе.

Со тој договор, Ерменија изгуби контрола врз дел од Нагорно-Карабах и околните области во Азербејџан по повеќе од 25 години.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Свет

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Read more

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Read more

Русија ја објави состојбата на нуклеарниот реактор по гранатирањето

Read more

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе