Еротска соба и искривен под: Музејот на мамурлаците во Загреб е европска атракција

Пиеш. Пиеш уште. Мешаш ракија, можеби чаша вино, пиво, шатче...

адот од цигарите ти навлегува во порите на лицето. Луѓето околу тебе стануваат поубави. Подот станува нерамен. Твојата перцепција не е најјасна. Главата- тапан. А потоа мрак. Имаш главоболка, можеби мачнина, си изгубил/а нешто или можеби си се разбудил/а во туѓа кошула.

Основачите на загрепскиот Музеј на мамурлаците, Рино и Роберта, внимателно ревидираа како изгледа класична пијана ноќ и користејќи ги сопствените искуства, но и приказните на своите познаници, создадоа нетипичен музеј, посветен на ноќните излегувања што ги помниме само низ магла и туѓи сведоштва.

Го замислија како пат кој започнува со напуштање на загушлива кафеана, продолжува низ градските улици и попатни шумички и пристигнување дома и будење со мамурлак, и планираат разни нови содржини кои ќе ја направат понудата уште попривлечна.

Каде што има реки од алкохол, таму има и разврат. Така, посебен дел од музејот е посветен на еротски приказни и искуства на соговорници кои пиеле премногу. Секој сегмент е автентичен и зад секоја анегдота стои вистинска личност и нејзиното искуство.

Основачите на музејот се потрудиле на посетителите да им овозможат вистински мамурлак.
Така, покрај пијаниот под (полн со дупки и неочекувани скали) и очила кои ја доловуваат глетката низ пијани очи, посетителите може да пробаат и вистински мамурлак.

Понатаму, посетителите може да очекуваат анкета за количината на алкохол што ја консумираат неделно, како и вовед во ризиците и болестите што може да ги донесе прекумерното пиење алкохол.
Исто така, посетителите мож да прикачат предмети поврзани со нивното пијанство и на тој начин, освен пасивни набљудувачи, да станат дел од овој интересен музеј.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Чек дис аут

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Read more

Лавче истрчало среде пат во Србија

Read more

Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

Read more

Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе