Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Денес се одбележуваат шест месеци од почетокот на вулканската ерупција во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, најдолгата во таа земја во повеќе од половина век.

Првата лава започна да излегува од кратерот на вулканот Фаградалсфјал вечерта на 19 март.

Повеќемесечниот спектакл, кој варира од бавен проток на лава до подраматична ерупција на различни видови грутки, е голема туристичка атракција што досега привлече повеќе од 300.000 посетители, според исландскиот туристички одбор.

Вулканот се наоѓа на полуостровот Рејкјанес, југозападно од Рејкјавик. Тоа е шеста вулканска ерупција во Исланд во последните 20 години, но најдолга во половина век.

Лавата полека тече

„Шест месеци е прилично долга ерупција“, вели вулканологот Торвалдур Тордарсон. Но, количината на исфрлена лава досега, 143 милиони кубни метри, не е никаде близу до рекордот.

„Ерупцијата е посебна во однос на релативно контроверзниот и стабилен проток на лава. Ерупциите на исландските вулкани обично започнуваат многу активно, но исто така забавуваат и брзо запираат“, додава геофизичарот Халдор Геирсон.

Најдолгата исландска ерупција во историјата се случи на островот Суртси и траеше речиси четири години, од ноември 1963 до 1967. Бројот на посетители на Фаградалсфјал веројатно е повеќе од 300.000, бидејќи бројачот на патеката до врвот беше поставен само на петти ден по ерупцијата.

Во првиот месец, се отворија десет пукнатини и се формираа седум мали кратери, од кои два сѐ уште се видливи и не покажуваат знаци на попуштање.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе