Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Кајгана/МИА
/ 10.08.2020 / 11:02

Вулканот Синабунг на индонезискиот остров Суматра денеска исфрли поголема количина вулканска пепел 5.000 метри во височина. Никој не е повреден во ерупцијата, соопшти Центарот за вулканологија и ублажување на геолошките ризици во земјата.

Дебелиот слој од пепел опфати неколку села на радиус од околу 20 километри од вулканот. На околното население им било препорачано да останат на пет километри оддалеченост од кратерот и да бидат внимателни поради можно излевање на лава.

Синабунг е еден од над 120-те активни вулкани во Индонезија. Беше неактивен четири века, сè до ерупцијата во 2010 година во којашто загинаа две лица. Ерупција потоа имаше и во 2014 година, кога животот го загубија 16 лица и во 2016 година, кога имаше седум жртви.

Околу 30.000 луѓе последниве неколку години мораа да ги напуштат своите домови околу планината.  

URL
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Свет

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Read more

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Read more

Москва погодена од ураган

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе