Есенска крем супа од јаболка и тиква

Вкусна комбинација идеална за есенските и зимските денови.

Потребни состојки:

 • 500 г тиква
 • 2 помали јаболка
 • 1 црвен кромид
 • 2 чешни лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • половина лажица сув зачин
 • сол, бибер
 • мелено мускатно оревче
 • 2 лажици препечени семки од тиква
 • 1 лажица ситно сечкан магдонос

Начин на подготовка:

Исечете ја тиквата на половина, извадете ги семките и ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Покрај неа ставете ги јаболката исечени на половина, исечениот кромид и чешни лук.

Сипете маслиново масло, прекријте со фолија и ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени.

Печете околу 40 минути, односно додека месото на тиквата не омекне. Потоа со лажица извадете го од кората, па изгмечете заедно со јаболката, лукот и кромидот додека не добиете пире.

Ставете го во тенџере, додадете вода за да ја добиете саканата густина, сув зачин, сол, бибер и мускантно оревче.

Нека зоврие, па варете уште неколку минути. Чорбата послужете ја додека е топла, со печени семки од тиква и сечкан магдонос.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

 • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
 • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе