Есенско уживање: Крем супа од печурки и зеленчук

Топла крем супа идеална за студените есенски денови.

Потребни состојки:

- 1 главица црвен кромид

- 3 чешниња лук

- 25 грама корен од целер

- 50 гр бел праз

- 1 морков

- 1 компир

- 800 мл вода

- 1 коцка за пилешка супа

- 150 гр брокула

- 150 гр карфиол

- 150 гр тиквички

- 50 гр грашок

- 70 гр печурки

- магдонос

Подготовка:

Во тава загрејте малку маслиновото масло, па пропржете го ситно сечканиот црвен кромид, лукот и коренот од целер.

Додадете ги празот и морковите исечени на кругови, компирот исечкан на коцки и динстајте додека зеленчукот не омекне.

Во тенџере ставете вода да врие и додадете ја коцката за пилешка супа. Варете 15 минути, а потоа додадете ги цветовите од брокулата и карфиолот, грашокот и тиквичките исечкани на коцки. Варете додека зеленчукот не омекне.

За декорација оставете неколку парчиња морков и една лажица грашок, а потоа со миксер или во блендер измешајте го зеленчукот во супата.

Во мала тава растопете го путерот, а потоа испржете ги исечените шампињони додека не поруменат. Одделете неколку парчиња за декорација, а остатокот измешајте го во супата. Варете ја супата уште една минута.

Готовата супа украсете ја со печурки, моркови и грашок и посипете со сечкан магдонос.

На здравје!

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more

Три идеи за брз неделен ручек

Read more
 

Магазин

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе