Есента е апсолутно многу ризичен период за сите земји, смета Филипче

Скопје, 6 јули 2020 (МИА) – Есента е апсолутно многу ризичен период, не само за нас, туку и за сите земји од регионот и светот. Мора да сме свесни апсолутно сите, дека ако не се придржуваме до мерките и има зголемена трансмисија на вирусот и поголем број пациенти, ќе се воведуваат рестриктивни мерки, изјави министерот Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе се отвораат градинките и училиштата.

– Есенските месеци лично сметам дека ќе бидат голем ризик за влошување на ситуацијата со тоа што отворање на градинки, училишта и повторно поголема комуникација меѓу младите луѓе е дополнителен ризик и затоа и се овие подготовки, на дополнитени кревети, надвор од сегашните болнички капацитети, изјави Филипче.

Повторно е до сите нас, посочи Филипче, затоа што колку повеќе ги почитуваме мерките и колку повеќе граѓани носат маска, го сведуваат на минимум ризикот од пренос на вурусот.

– Таа повторна фревенција на дружење на младите во школите и во градинките. Есенските месеци со поладно време, неможноста граѓаните да чекаат ред надвор, е сè дополнителен ризик и тоа ни го укажа и експертот од СЗО. Дополнителна мерка, освен ова што ние сега го правиме е рестрикција на движењето. И во светот се прави тоа и сега таму каде ќе се осети дека е потребно да се направи, посочи Филипче.

Во однос на искуството на Србија за зголемената бројка на заболени по изборите, Филипче, рече дека не може да се споредиме со ниту една земја, бидејќи имаме различен пристап и стратегија.

– Мислам дека ние имавме соодветен и многу ран добар пристап на широко тестирање за идентификација на позитивните случаи и нивно изолирање. Во таа смисла и ова постепеното олабавување на мерките, сетоа тоа се мерки што околните земји ги воведоа подоцна од нас. Мислам дека не носи во ситуација каде апсолутно не може да се споредуваме. Останува граѓаните да се придржувата до сите овие мерки, изјави Филипче.

Не очекувам, нагласи Филипче, и следниот период не може да се случи некакво изненадување, бидејќи, како што рече, со овој пристап имаме целосен увид и ништо не е запоставено и сè е строго контролирано. 

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Македонија

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Read more

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Read more

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Read more

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе