Есента е време за костени, како да ги испечете на совршен начин?

Иако есента најчесто ја поврзуваме со дождливо време, пожолтени листови, студ и ветер, сепак и костените се дел од овој периоди од годината. Колку пати ви се има случено кога ќе минете низ одредени места низ градот да ви замириса на печени костени?

Ќе ви ја откриеме тајната за совршено печени костени во домашни услови. Потребно е да купите костени, добро да ги прегледате, оштетените фрлете ги. Добриот плод ќе го препознаете по една метода – лесно притиснете го со врвовите на прстите, треба да биде благо мек.

Загрејте ја рерната на 220 степени Целзиусови. Врелата рерна е клучна за одвојување на кората.

За да се испечат рамномерно, важно е да ја пресечете кората, но внимателно. Направете тенка линија по средината на плодот – не предолга и длабока. Ставете ги костените во еден сад и добро измијте ги под вода.

Потоа ставете ги во тенџере со студена вода. Штом водата почне да врие извадете ги и ставете ги во плиток сад за печење. Ова брзо варење ќе создаде совршено опкружување за создавање пареа откако ќе ги ставите во врелата рерна.

Костените ставете ги со рамната страна надоле, пресечената нагоре. Печете околу 15-20 минути, во зависност од големината на костените. Откако ќе добиете совршено печени костени, извадете ги од рерна и замотајте ги во чиста кујнска крпа. Оставете да отстојат во крпата околу 15 минути.

Освен што може да ги јадете печени, од нив може да приготвите костен пире, разни намази и чорби.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе