Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

МИА/КАЈГАНА
/ 12.05.2021 / 08:48

Најмалку 35 Палестинци, меѓу кои и 10 деца, како и петмина Израелци загинаа во новите судири меѓу Израел и Палестинците, соопштија здравствените власти, пренесува BBC.

Од рано изутрина се слушаат сирени во Тел Авив, а одекнаа и неколку експлозии.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе ги интензивира нападите врз Газа, додека претставникот на ООН за Блискиот исток повика на прекин на огнот и предупреди дека „трошоците на војната ги плаќаат обичните луѓе“. Во градот Лод е прогласена вонредна состојба заради конфликтот, кој властите го опишуваат како граѓанска војна.

За попладне е закажана итна седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе се разговара за ексалацијата на израелско-палестинскиот конфликт. Состанокот е инициран од Кина, Тунис, Норвешка, Франција, Естонија, Ирска, Свети Винсент и Гренадини, Нигер и Виетнам, откриваат дипломатите.

На претходната средба во понеделникот, Советот за безбедност на ООН не успеа да се договори за заедничка изјава.

Во меѓувреме, во градот Лод е прогласена вонредна состојба, а градоначалникот Жаир Ревиво ситуацијата ја опиша како „граѓанска војна“. Немирите се предизвикани од вчерашното палење на синагогата кај израелскиот аеродром Бен Гурион, поради конфликтот меѓу арапските и еврејските жители, пренесува BBC. Арапските жители наводно сквернавеле синагога во градот Лод, на 15 километри југоисточно од Тел Авив и ја запалиле. Запалени се десетици автомобили и искршени се излози на продавници. Најмалку 12 лица беа повредени.

Сериозни конфронтации има и во Акри, во северниот дел на Израел и во Јафа, близу Тел Авив.

URL

Израел рано изутринава изврши стотици воздушни напади врз Газа, додека палестинските милитантни групи истрелаа ракети кон Тел Авив и Бершеба.

Сирените кои предупредуваат за воздушен напад се огласија во Тел Авив рано изутринава.

Одекнаа неколку експлозии, само неколку минути откако Хамас соопшти дека истрелал повеќе од двесте ракети кон Тел Авив, како одговор на израелските воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа соопшти дека нападите врз Газа ќе се интензивираат, кои од понеделникот се насочени кон околу 500 позиции на Хамас и Исламски џихад.

– Оваа операција ќе трае некое време, но ние ќе им ја вратиме безбедноста на граѓаните на Израел, вети Нетанјаху.

Од друга страна, портпаролот на Хамас Фаузи Бархум изјави дека Хамас нема да се повлече и ќе возврати на секој израелски напад.

„ОН повикуваат на смирување на конфликтот: „Веднаш запрете го огнот. Ескалираме кон целосна војна. Лидерите на сите страни мора да преземат одговорност за деескалација“, порача преку Twitter пратеникот на ООН за Блискиот исток Тор Венесланд.

Remote video URL

„Трошоците на војната во Газа се поразителни и ги плаќаат обични луѓе. ООН работи со сите страни за да се врати мирот. Запрете го насилството веднаш“, напиша тој. 

Remote video URL
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Свет

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Американците работат на базука која убива дронови

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Read more
 

Вести

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе