Етна повторно се активира, од кратерот излегуваат лава, чад и пепел

МИА / КАЈГАНА
/ 05.07.2021 / 15:40

Повторно е активиран вулканот Етна, на јужниот италијански остров Сицилија, па вистинска фонтана од лава се спушта од неговата југоисточна страна, пренесуваат италијанскиите медиуми.

На последната ерупција ѝ претходеа неколку силни експлозии што се слушнаа далеку, додека од кратерот почна да излегува чад, а околните места набрзо беа прекриени со вулканска пепел.

И покрај густиот чад и пепел, засега не е прекинат воздушниот сообраќај на аеродромот во Катанија, во централниот дел на Сицилија.

Според Националниот институт за геофизика, изворот на лавата се наоѓа на 3.000 метри надморска височина.

Remote video URL
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе