ЕУ денеска одлучува дали Украина ќе добие кандидатски статус

На денешниот состанок во Брисел, европските лидери формално ќе го започнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи се очекува да донесе позитивна одлука за доделување кандидатски статус на Украина по позитивната препорака од Европската комисија минатата недела.

Иако е симболичен, овој потег ќе помогне да се зајакне моралот на оваа земја каде што илјадници луѓе беа убиени во изминатите четири месеци, милиони се раселени и многу градови се срамнети со земја.

Украинскиот претседател Зеленски вчера изјави дека разговарал со 11 лидери на ЕУ за кандидатурата на Украина и дека ќе има повеќе повици во четврток, верувајќи дека сите 27 земји од ЕУ ќе го поддржат статусот на Украина за кандидат.

„Ние тоа го заслужуваме“, им порача тој на собраните во Амстердам преку видеоврска.

„Тоа е клучен момент за нас бидејќи некои луѓе од мојот тим велат дека ова е нашата светлина на крајот од тунелот. Што се однесува до нашата армија и општество, тоа е голем мотиватор, голем мотивирачки фактор за единството и победата на украинскиот народ“, додаде тој.

Зеленски поднесе барање за влез во ЕУ пет дена по почетокот на рускиот напад. На денот кога се слушнаа експлозиите во Киев, тој повика да се приклучи на нова специјална процедура.

Иако првичниот одговор на околу 10 земји од ЕУ беше длабоко скептичен, противењето исчезна, иако остануваат прашањата за долгиот пат што претстои.

Украина бара членство во ЕУ од Портокаловата револуција во 2004 година, а уште повеќе од протестите на Мајдан во 2013/2014 година, кога про-Кремљ претседателот Виктор Јанукович беше сменет откако одби да го потпише договорот за пристап во ЕУ.

Доделувањето кандидатски статус на Украина за влез во ЕУ би било историска одлука што ќе ѝ сигнализира на Русија дека повеќе не може да бара сфера на влијание врз својот источен сосед, изјави амбасадорот на Киев во Брисел.

Анкетата објавена оваа недела од Европскиот совет за надворешни односи, тинктенк, покажа дека 57 отсто од Европејците ја поддржуваат кандидатурата на Украина за членство.

Кандидатскиот статус во ЕУ, кој може да се додели само ако постојните земји-членки се согласат едногласно, е првиот чекор кон членството. Кандидатскиот статус не обезбедува никакви безбедносни гаранции или автоматско право да се приклучи на блокот.

Полноправното членство на Украина ќе зависи од тоа дали земјата зафатена од војна може да ги исполни политичките и економските услови, а еден од главните проблеми со кои сега се соочува Украина е корупцијата и реформите на јавната администрација.

Тагови
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе