ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Врховниот суд на Европската Унија ѝ одреди казна на Полска, според која таа мора да плаќа по еден милион евра дневно поради судски спор со блокот.

Полска ќе плати казна поради непочитување на европската пресуда за судските реформи во Варшава. Денешната судска одлука дополнително ќе го влоши конфликтот во владеењето на правото во најголемата источна членка на блокот.

„Бидејќи не ја суспендираше примената на одредбите од националното право, кои се однесуваат на јурисдикцијата на Дисциплинскиот совет на Врховниот суд, на Полска ѝ беше наложено да плаќа дневна казна на Европската комисија“, соопшти судот со седиште во Луксембург.

Европската комисија ја побара казната минатиот месец, откако Полска ги игнорираше барањата на судот во јули веднаш да го суспендира својот систем на судска дисциплина - што критичарите го гледаат како начин да се замолчат судиите кои не ја поддржуваат владејачката партија Право и правда.

Денешната парична казна е продолжение на серијата правни спорови кои брзо ескалираат, кои повторно ја започнаа дебатата за долгорочната политичка траекторија на Полска, одложувајќи ги грантовите од 23,9 милијарди евра што земјата треба да ги добие од пакетот за закрепнување на пандемијата на ЕУ.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе