ЕУ ги забрани цигарите со ментол

На ниво на Европската Унија стапи на сила забраната за продажба на цигари со ментол, како дел од обидите да се обесхрабрат младите од пушење и да се спречи да станат зависници од цигари.

Забраната за ароматизирани цигари и тутунски производи стапи на сила во 2016 година, но производите како цигари со вкус на ментол до денеска беа легално достапни на пазарот.

Оваа регулатива е дел од директивата на ЕУ за тутунски производи усвоена во 2014 година по напорни преговори, притисоци од индустријата и низа правни предизвици.

Новите правила имаат за цел да се намали стапката на пушење кај младите. Европската комисија наведува дека пушењето е најчеста причина за прерана смрт во ЕУ.

Според официјалните податоци, во земјите на ЕУ тутунски производи користта 26% од вкупната популација и 29% од младите на возраст меѓу 15 и 24 години.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Бизнис

Ново поскапување на горивата

Read more

Од бизнис идеја до компанија

Read more

Просечната нето плата во март 26.422 денари

Read more

Економијата на еврозоната го достигна дното

Read more

Вести

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Читај повеќе

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Читај повеќе

На регионалниот пат Чашка-Велес се запали и целосно изгоре автомобил во движење

Читај повеќе

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Читај повеќе

За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Читај повеќе