ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Земјите-членки на Европската Унија денеска се договорија за 14-тиот пакет санкции против Русија, кој вклучува нови насочени мерки и забрана за извоз на течен гас во трети земји преку ЕУ, објави белгиското претседателство.

„Амбасадорите на ЕУ штотуку се договорија за силен и значаен 14-ти пакет санкции како одговор на руската агресија врз Украина“, објави ротирачкото белгиско претседателство на социјалната мрежа Х.

Последниот пакет вклучува „нови насочени мерки и ги затвора дупките“ за да се избегнат санкциите воведени досега, додава претседателството.

Забраната за извоз на течен гас во трети земји преку морските води на ЕУ е првата мерка поврзана со LNG.

Сепак, компаниите од земјата-членка сепак ќе можат да купуваат руски течен гас за европскиот пазар.

Со новите санкции, ЕУ вели дека се обидува дополнително да го ограничи профитабилниот бизнис со извоз на течен гас и да ја ограничи способноста на Русија да ја финансира војната против Украина со овие средства.

Дополнително, беа договорени и построги мерки за санкционирање на заобиколувањето и затворање на дупките кои останаа отворени во 13 претходни пакети санкции.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе