ЕУ испраќа огромно количество воена опрема во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Унијата ќе ѝ обезбеди на Украина дополнителни 500 милиони евра воена поддршка и дека е убеден дека во наредните денови може да се постигне договор за ембарго на руската нафта.

Обраќајќи им се на новинарите на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 во северна Германија, Борел рече дека воената поддршка ќе биде за тешко вооружување како тенкови и артилерија и дека помошта на блокот ќе се зголеми на околу 2 милијарди евра.

„Нов поттик за воена поддршка. (Ќе има) поголем притисок врз Русија преку економски санкции и континуирана меѓународна изолација на Русија и сузбивање на дезинформациите“, рече тој.

Оптимист за европското ембарго на руската нафта

Борел рече дека е исто така оптимист дека ембаргото на ЕУ за руската нафта може да биде договорено во наредните денови.

„Сигурен сум дека ќе имаме договор. Ни треба и ќе го имаме. Треба да се ослободиме од зависноста од нафта од Русија“, рече тој.

„Ако нема договор на амбасадорско ниво, тогаш во понеделник кога ќе се соберат министрите мора да дадат политички импулс“, рече тој.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе