ЕУ ја засилува употребата на плазма во лекувањето на COVID-19

Брисел, 31 јули 2020 (МИА) – Европската комисија повика повеќе од 200 служби за собирање крв низ ЕУ да аплицираат за финансирање за набавка на опрема за плазмафереза која овозможува земање плазма од донатори.

Целта на оваа акција е да се соберат резерви и да се поддржи лекувањето на нови пациенти со COVID-19 со крвна плазма од оздравени лица.

Лекувањето се состои од трансфузија на реконвалесцентна плазма на болни пациенти за да се зголеми имунитетот и способноста за борба против болеста.

Трансфузијата на плазма се користи и за прочистување на антитела за правење третман против COVID-19 (имуноглобулин) како краткорочна алтернатива на вакцините.

– Реконвалесцентната плазма може да биде ветувачки третман за COVID-19. Со денешното финансирање, направивме чекор понатаму во собирањето плазма и ги повикувам сите релевантни чинители да го искористат ова. Ние ќе продолжиме да ги истражуваме сите можни опции за поддршка на развојот и пристапот до безбедни и ефикасни третмани на COVID-19за заштита на нашите граѓани, изјави комесарката за здравство, Стела Киријакидес.

Претставници на Комисијата наведуваат дека овие грантови ќе бидат достапни за јавни и невладини организации за собирање крв, овластени за собирање плазма.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Свет

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Read more

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Read more

Вести

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Читај повеќе

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Читај повеќе

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Читај повеќе