ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Европскиот регулатор почна процес на издавање лиценца за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max, што беа приземјени пред речиси две години по две тешки авионски несреќи.

Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) постави голем број услови, вклучувајќи нова програма за обука на пилоти и ажурирање на софтверот MCAS.

Авионите Boeing 737 Max беа приземјени во март минатата година по несреќите во Индонезија и во Етиопија во 2018 и 2019 година во кои загинаа вкупно 346 лица.

Денешното соопштение на ЕАСА означува почеток на период од 28 дена, во кој ќе се соберат и потоа анализираат мислењата на националните власти и секторот за воздушен транспорт.

Доколку заклучокот од анализата е позитивен, официјалната постапка за враќање треба да започне во средината на јануари 2021 година.

Кога авионите навистина ќе започнат да летаат над Европа, ќе зависи од програмата за обука на пилоти и ажурирањето на софтверот.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Вести

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе