ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Европската Унија планира да воведе универзален полнач за мобилни телефони и таблети, според предлогот на Европската комисија претставен денеска.

Според предлогот, USB-C конекторот ќе стане стандардизиран полнач за сите паметни телефони, таблети, камери, преносни звучници и рачни конзоли за видеоигри, а полначите исто така ќе се продаваат одделно од електронските уреди, пренесува Reuters.

ЕУ работи на ова повеќе од десет години, а Европската комисија ги потенцира придобивките за животната средина и 250 милиони евра годишна заштеда за корисниците.

URL

Според Reuters, овој потег најверојатно ќе влијае на Apple повеќе отколку на ривалите на американскиот гигант.

Имено, корисниците на iPhone и Android уреди веќе долго време се жалаат на употребата на различни полначи за нивните телефони. Телефоните на Apple се полнат со помош на lightning кабел, додека уредите со оперативен систем Android се полнат со помош на USB-C конектор.

URL

Сепак, комисијата рече дека нема за цел да ѝ наштети на американската компанија и дека ја донела оваа одлука бидејќи компаниите не успеале да се договорат за заедничко решение и покрај десетгодишните разговори во кои бројот на полначи за мобилни телефони беше намален на три од 30.

Apple, сепак, го одби предлогот на Комисијата.

URL

„Ние и понатаму сме загрижени дека строгите регулативи што пропишуваат само еден тип конектори ја задушуваат иновацијата, наместо да ја охрабруваат, што пак ќе им наштети на потрошувачите во Европа и во целиот свет“, се вели во соопштението на американската компанија.

На предлогот му треба „зелено светло“ од земјите на ЕУ и законодавците на ЕУ, по што компаниите ќе имаат две години да ги прилагодат своите уреди.

URL
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Хардвер

Samsung носи врвна технологија за графички картички на смартфони

Read more

Ова е новиот таблет Nokia T20

Read more

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Read more

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе