ЕУ против перење пари: Плаќањата во готово се ограничуваат на 10.000 евра

Европската Унија одлучи да го ограничи плаќањето во готовина на 10.000 евра заради борба против перењето пари, а оваа одлука ќе важи од 2027 година. Исклучоци постојат за физички лица.

Овој исклучок се однесува на продажба помеѓу физички лица. На пример, ако купувате автомобил од сосед, можете да го платите во неограничен износ на готовина, освен ако соседот има застапништво за автомобили.

Германија е меѓу земјите кои во моментов немаат ограничување за плаќање во готовина. Секој што сака да плати повеќе од 10.000 евра во кеш мора да се легитимира и да докаже од каде ги добил парите. Продавачот е должен да ги евидентира и зачува овие податоци.

Новите регулативи на ЕУ им даваат на националните институции поголеми овластувања во борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Покрај тоа, банките, казината, продавачите на луксузни стоки и давателите на крипто средства ќе мора да ги проверат своите клиенти и да пријават сомнителни трансакции. Понатаму, и фудбалските клубови и фудбалските агенти исто така ќе мора да ги следат трансакциите, пишува германскиот Tagesschau.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе