ЕУ со санкции удри по рускиот гас

Европската Унија официјално го усвои 14. пакет санкции насочени кон Русија, а меѓу новите мерки се опсежни мерки насочени кон секторот на природен гас, во кој оваа земја е четврти најголем извозник во светот.

Според овој пакет санкции, земјите од ЕУ повеќе нема да смеат да ги користат своите пристаништа за транспорт на руски природен гас, а ќе важи и за некои пристаништа кои се поврзани со Европската Унија, но не се наоѓаат на територијата на земјите членки на оваа организација.

Вреди да се истакне дека Русија ги користеше пристаништата на земјите-членки на ЕУ за пренос на својот природен гас во други земји, вклучително и Кина.

Дополнително, пакетот воведува нови списоци насочени кон поединци и субјекти одговорни за дела кои го поткопуваат или загрозуваат територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина.

На списокот има вкупно 116 дополнителни имиња, вклучувајќи 69 физички лица и 47 субјекти, кои се предмет на замрзнување на имотот, а во случај на физички лица, забрана за патување.

„Овој пакет значително ги зајакнува нашите финансиски санкции со воведување забрана за банките на ЕУ надвор од Русија да го користат системот за финансиски пораки SPFS, што е руски еквивалент на SWIFT.

Тој, исто така, му дозволува на Европскиот совет да подготви список на банки од трети земји, освен Русија, поврзани со таков систем; на тие банки ќе им биде забрането да работат со оператори од ЕУ.

Конечно, тој забранува трансакции со банки и даватели на крипто-средства, во Русија и трети земји, кои ги олеснуваат трансакциите што ја поддржуваат руската воено-индустриска база. Овие нови санкции ќе ја ограничат способноста на Кремљ да канализира средства за финансирање на својата воена машина“, се вели во соопштението на Европската комисија за овие санкции.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more
 

Вести

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе