ЕУ за првпат авторизира инсект како прехранбен производ

Земјите-членки на ЕУ одобрија препорака на Европската комисија да се авторизира употребата на сушени брашнени црви како прехранбен производ во Унијата.

Ова е првпат во историја Агенцијата за безбедност во исхраната на ЕУ да дозволи употреба на инсект на европскиот пазар, јави дописничката на МИА од Брисел.

Како што објаснуваат од Европската Комисија, овие црви се користат како ужина или како состојка во други прехранбени производи како протеински прашок или бисквити.

Согласно новата стратегија на Европската Унија за реформа на земјоделството и исхраната, инсектите се сметаат за квалитетен извор на протеини кои имаат важна улога во транзицијата кон поодржлив систем на исхрана во Европа.

Според Обединетите Нации, инсектите се здрав извор на исхрана со големи количини на протеини, влакна, витамини и минерали, меѓу другото.

Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Свет

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Read more

Израелски амбасадор: Го признавме Косово под притисок на САД

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Читај повеќе

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Читај повеќе