ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската Унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во анализа на консултантската фирма New Financial.

Повеќе од 440 фирми од банкарскиот и финансискиот сектор во Британија преместиле дел од бизнисот и тимовите во нови места во држави во ЕУ.

Според нив, тоа е сума од трилион фунти, односно околу 1,2 трилиони евра.

Од New Financial сметаат дека „сега е само крај на првата етапа од промените“. Тие сметаат дека британските банки преместиле активи за 900 милијарди фунти во држави од Унијата или 10 отсто од активите на Островот, а осигурителните компании над 100 милијарди фунти.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе