Euro NCAP ги објави најдобрите резултати по класи за 2022 година

Euro NCAP ги објави победниците за 2022 година, годината со најмногу активности во историјата на организацијата за проценка на безбедноста на новите автомобили.

Ова се автомобилите што постигнаа највисоки вкупни оценки, врз основа на нивните оценки за заштита на возрасни патници, заштита на деца патници, ранливи технологии за заштита на патници и помош за безбедност.

За прв пат на оваа листа се најдоа два автомобили на Tesla и два кинески новитети на европскиот пазар. Овие резултати ја нагласуваат важноста на рејтингот со пет ѕвездички Euro NCAP за воспоставување безбедност, кредибилитет и квалитет на европскиот пазар за производителите на возила во Европа, но и надвор од европските граници.

Победници се: Hyundai IONIQ 6, кој ја добива наградата за најдобар во класата на големи семејни автомобили; ORA Funky Cat во категоријата мали семејни автомобили; Tesla Model S во категоријата Executive Car; Tesla Model Y во категоријата мали теренски возила, а WEY Coffee 01 во категоријата големи теренски возила.

Hyundai IONIQ 6

Hyundai IONIQ 6 постигна исклучително високи резултати во заштитата на возрасните патници со 97%. Целосно електричен и со најновите безбедносни технологии, IONIQ 6 сигурно го следи патот на автомобилскиот развој. За децата во автомобилот, IONIQ 6 обезбеди добра заштита за сите критични делови од телото и за 6-годишните и 10-годишните кукли при тестовите за фронтален удар и страничен удар, освојувајќи максимални поени на овие тестови.

Hyundai IONIQ 6

Минатата година беше значајна по бројот на нови кинески брендови кои дојдоа во Европа и постигнаа одлични резултати. По некои помалку успешни обиди да се пробијат на европскиот пазар во минатото, неколку производители покажуваат дека кинеските брендови сега можат да се натпреваруваат во безбедноста со добро етаблираните европски брендови.

Во категоријата мали семејни автомобили, ORA Funky Cat е исклучително добро опремена и, бидејќи е на врвот во својата класа, победи неколку познати брендови.

ORA Funky Cat

Вториот автомобил од кинеско производство на листата на EuroNCAP најдобри во класата е WEY Coffee 01, повторно високо опремен и со добри перформанси во сите категории. Тесно го следи LEXUS RX, кој заслужува да се спомене поради одличните резултати.

WEY Coffee 01

Tesla направи голема офанзива на европскиот пазар на автомобили, но компанијата е исто така цврсто решена да се прослави во безбедносните перформанси. Tesla Model S и Tesla Model Y се успешни во заштитата на возрасните патници и двете возила постигнаа највисоки 98% во Safety Assist од кое било возило на оваа листа. Tesla Model S е исто така најдобар во класата во категоријата Pure Electric.

Tesla Model Y
Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе