Euro NCAP: Nissan Qashqai е најдобриот автомобил за 2021 година

Само еден месец откако му додели максимални пет ѕвездички на безбедносните тестови, Европската програма за проценка на нови автомобили (Euro NCAP) го круниса новиот Nissan Qashqai со титулата најдобар автомобил за 2021 година во класата на мали теренци.

Секоја година, Euro NCAP објавува листа на возила кои постигнале најдобар резултат во својата класа и место во однос на конкурентите. Наградата се заснова на вкупната оцена во следните категории: заштита на возрасни патници, заштита на деца, системи за препознавање пешаци и системи за активна безбедност.

Најдобриот автомобил во класата се избира врз основа на збирот на постигнатите резултати во овие категории.

Euro NCAP му додели на новиот Qashqai 91% за заштита на возрасни патници и деца, ставајќи го на самиот врв во својата класа.

Овој успех се должи на напредната, посилна шасија CMF-C, која е зајакната на клучните локации со помош на стврднат челик за да се постигне поголема цврстина и сила на удар на перницата, пред да стигне до безбедносната ќелија на патничкиот простор.

Со додавање на централно воздушно перниче, за прв пат на Nissan за европскиот пазар, за да се спречи фронтален судир помеѓу возачот и совозачот во случај на страничен судар, Qashqai освои максимални 16 поени во тестот за страничен удар.

За заштита на децата постигна речиси максимална оценка, 23,8 од можни 24, а за проверка на исправноста на поставувањето на детското седиште освои максимални 12 поени.

70% за заштита на ранливите учесници во сообраќајот

Qashqai постигна 70% на безбедносните тестови за велосипедисти и пешаци. Nissan Qashqai е опремен со неколку активни безбедносни карактеристики, вклучително и интелигентен систем за итно сопирање кој го предупредува возачот и автоматски сопира доколку открие ризик од судир со друго возило, пешак или велосипедист. Овие системи се стандардни на сите нивоа на опременост на новиот Qashqai, а не само на највисоките.

Системи за безбедност

Euro NCAP дава приоритет на превенцијата од несреќи и ги наградува оние технологии кои им помагаат на возачите да избегнат судир. Благодарение на интелигентната технологија за мобилност на Nissan, Qashqai постигна висок резултат од 95% и овде. Опремен е со сеопфатен пакет напредни технологии. Nissan е првиот во Европа кој е опремен со head-up дисплеј, кој му овозможува на возачот да ја провери брзината, инструкциите на системот за навигација и моменталното ограничување на брзината без да гледа подалеку од патот.

Интелигентните светла кои го прилагодуваат обликот на светлосниот зрак за да ги спречат блескавите возачи од спротивната страна се уште еден пример за технологијата за подобрување на безбедноста на Qashqai. Опремен е и со систем за следење на слепата точка кој открива возила надвор од видното поле на возачот во соседната лента и ја презема контролата за да го врати Qashqai на сообраќајната лента и да избегне опасност. Предупредувањето за сообраќајот што доаѓа одзади помага и во спречување на судири при излегување од паркингот.

Новиот Qashqai е изграден на платформата CMF-C Alliance, изработен од напредни материјали и користи нови производствени техники кои го прават поцврст, додека самата конструкција е полесна за 60 килограми од претходникот.

Дејвид Мос, виш потпретседател, регионално истражување и развој во Техничкиот центар на Nissan за Европа, рече: „Кога го развивавме новиот Qashqai, разгледавме како технологијата може да му помогне на возачот во ситуации кога е силно натоварен. Помошта се одвива во фази. Првиот чекор е информација, потоа предупредување и на крајот од интервенцијата во случај возачот да не ги преземе соодветните чекори.“

Тој додаде: „Со користење на напредни материјали, вклучително и челик со висока јачина, за изградба на каросерии на возилата и пасивна и активна интелигентна технологија за мобилност на Nissan, можеме да им обезбедиме на возачите елегантни и агилни карактеристики на возење и супериорна заштита во секој поглед. Навистина сме горди на овој врвен резултат“.

Euro NCAP спроведува независно тестирање на возила од 1997 година и ги тестира повеќето нови возила врз основа на критериумите што постојано ги подобрува. Покрај вистинската издржливост на возилата при различни симулации на судир, организацијата исто така ги тестира и оценува технологиите за избегнување судир.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе