EuroNCAP тест: Колку се безбедни кинеските електрични автомобили?

Покрај двата нови кинески модели, беше тестирана и безбедноста на два корејски автомобили, како и моделот Y на Tesla.

Euro NCAP ги објави резултатите од најновата серија безбедносни тестови. Овој пат, покрај корејскиот Genesis GV60 и Kia Niro, беше тестиран и Tesla Model Y.

Она што е уште поинтересно, проверено е нивото на безбедност на кинеските модели на компанијата Great Wall Motor - Ora Funky Cat и Wey Coffee 01. Станува збор за електрични модели на концернот Great Wall кои штотуку влегуваат на европскиот пазар. Двете возила беа позитивно изненадување.

И останатите модели „на струја“ исто така помина добро – Genesis GV60 и Tesla Model Y. Kia Niro беше оценет нешто полошо, но сепак многу добро. Видете ги деталите подолу.

Kia Niro: 4 ѕвезди

Безбедност на возрасни патници: 91%

Безбедност на деца во возилото: 84%

Безбедност на пешаците во случај на судир на автомобил: 75%

Електронски системи за помош на возачот: 60%

Remote video URL
Genesis GV60: 5 ѕвезди

Безбедност на возрасни патници: 89%

Безбедност на деца во возилото: 87%

Безбедност на пешаците во случај на судир на автомобил: 63%

Електронски системи за помош на возачот: 88%

Remote video URL
WEY Coffee 01: 5 ѕвезди

Безбедност на возрасни патници: 91%

Безбедност на деца во возилото: 87%

Безбедност на пешаците во случај на судир на автомобил: 79%

Електронски системи за помош на возачот: 94%

Remote video URL
Ora Funky Cat: 5 ѕвезди

Безбедност на возрасни патници: 92%

Безбедност на деца во возилото: 83%

Безбедност на пешаците во случај на судир на автомобил: 74%

Електронски системи за помош на возачот: 93%

Remote video URL
Tesla Model Y

Безбедност на возрасни патници: 97%

Безбедност на деца во возилото: 87%

Безбедност на пешаците во случај на судир на автомобил: 82%

Електронски системи за помош на возачот: 98%

Remote video URL
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе