Евакуација во Санкт Петербург, закани за поставени бомби во болници и училишта

Десетина болници и неколку училишта во Санкт Петербург денеска добиле закани за поставени експлозивни направи, соопштија извори од руските служби за вонредни ситуации.

Според нив, закани добиле 11 болници и неколку училишта.

Претходно денеска поради закани со бомби биле евакуирани и градските судови, кои сега повторно работат бидејќи не се пронајдени опасни предмети по извршениот претрес.

И пред три дена една третина од метро станиците во Санкт Петербург добија закани за поставени бомби, но специјалните полициски единици утврдија дека станува збор за лажни дојави.

Тогаш 20 болници и 40 образовни установи добија слични предупредувања.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Свет

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Вести

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Читај повеќе

Без струја утре делови од општина Карпош

Читај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Читај повеќе

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Читај повеќе

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Читај повеќе

Како „онлајн“ и „фејк њуз“ се прикрадоа во нашиот јазик?

Читај повеќе

Сончево со услови за локален дожд, температура до 30 °C

Читај повеќе

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе