Евакуација во Санкт Петербург, закани за поставени бомби во болници и училишта

Десетина болници и неколку училишта во Санкт Петербург денеска добиле закани за поставени експлозивни направи, соопштија извори од руските служби за вонредни ситуации.

Според нив, закани добиле 11 болници и неколку училишта.

Претходно денеска поради закани со бомби биле евакуирани и градските судови, кои сега повторно работат бидејќи не се пронајдени опасни предмети по извршениот претрес.

И пред три дена една третина од метро станиците во Санкт Петербург добија закани за поставени бомби, но специјалните полициски единици утврдија дека станува збор за лажни дојави.

Тогаш 20 болници и 40 образовни установи добија слични предупредувања.

реклама

Свет

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Read more

Миланската катедрала ги отвори вратите за посетители

Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Read more

Вести

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Читај повеќе

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Читај повеќе

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Читај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Читај повеќе

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Читај повеќе
  • play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Читај повеќе

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Читај повеќе

Зекири: Не сум се заразил кај брат ми, сите ифтарски вечери ги имав дома

Читај повеќе