Евакуирани 60.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

МИА/КАЈГАНА
/ 27.10.2020 / 08:12

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за да се спречи кинење на далеководите и потенцијално нови пожари.

Пожарот изби на брдото во близна на градот Ервајн, на околу 60 километри југоисточно од Лос Анџелес.

Во Калиформија во пожари годинава изгореа околу 17.000 километри квадратни. Некои од големите пожари што избија во август сè уште не се изгаснати во целост. 

реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more

Свет

Брутална снимка од руско бомбардирање на џихадисти

Read more

Рекорд за Европа: Запленети 23 тони кокаин во вредност од милијарди евра

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ковид-пасошите ја поделија ЕУ: Состанок денеска, никој не знае што ќе се случи

Read more
 

Вести

ССМ: Договорот за недела неработен ден е при крај

Читај повеќе

Затворено интернет кафе во Скопје, приведени 10 лица

Читај повеќе

Вакцинирани 1.677 здравствени работници, над 111.000 граѓани пријавени за вакцинација

Читај повеќе

Повеќе од 3.500 заразени во Србија, 15 лица починаа

Читај повеќе

Обвинителен акт за тероризам против три лица од Куманово

Читај повеќе
  • play_arrow

Брутална снимка од руско бомбардирање на џихадисти

Читај повеќе

Матурантите ќе полагаат два екстерни испита - на 5 и 11 јуни

Читај повеќе

Спасовски: Нема никаков договор за Мијалков

Читај повеќе

Протестен марш на иницијативата „Култура или Фис-култура?“

Читај повеќе