Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Британецот Даниел Еванс изјави по денешниот триумф над најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дека остварил огромна победа до која стигнал благодарение на вербата во сопствените можности.

„Ова е навистина голема победа и јас сум пресреќен. Мора да верувате дека можете да победите, тоа е најважната работа“, изјави Еванс. 

Британскиот тенисер го победи Ѓоковиќ во третото коло на Мастерс турнирот во Монте Карло со 2:0 (6-4 и 7-5 по сетови), нанесувајќи му го на Србинот првиот пораз сезонава. 

„Веројатно сè уште не сум свесен, не можев да поверувам дека последното топче ја мина мрежата. Еден ден ќе им раскажувам на моите деца и внуци дека го победив најдобриот тенисер на светот“, изјави Еванс, кој во моментот е 33. рангиран на АТП листата.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Тенис

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Read more

Максимум илјада гледачи дневно на Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ се откажа од Мастерсот во Мадрид

Read more

Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Read more
 

Спорт

Симболична казна за суперлигашите, допрва разврска и за Барса, Јуве и Реал

Читај повеќе

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе