Евреите од денеска можат да го посетат Ридот на храмовите додека трае примирјето во Газа

Ридот на храмовите во стариот град во Ерусалим денеска повторно е отворен за еврејски посетители, неколку дена откако стапи во сила примирјето меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа.

Израелската полиција придружуваше околу 50 еврејски посетители до светото место во Ерусалим, каде полициските акции во последните неколку недели предизвикаа протести и насилство што предизвика војна во Газа, соопшти исламската администрација која ја надгледува локацијата.

Вакуфот соопшти дека полицијата ги исфрлила младите Палестинци од комплексот на џамијата Ал-Акса и забранила влез на муслимани помлади од 45 години. Уапсени биле тројца муслимани, вклучувајќи и еден стражар.

Муслиманите кои влегле морале да остават лични карти кај полицијата на влезот.

Портпаролот на израелската полиција, Мики Розенфелд, рече дека објектот е отворен за редовни посети и оти полицијата ја обезбедува областа за да спречи инциденти, без дополнително објаснување.

Израелската полиција по молитвата во петокот накратко се судри со палестинските демонстранти, што беше првиот тест за примирјето што стапи во сила неколку часа претходно.

Џамијата Ал-Акса е третото најсвето место во исламот.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Свет

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Read more

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more
 

Вести

Цената на плинот во Европа денеска скокна за 5%

Читај повеќе

Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

Читај повеќе

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Читај повеќе

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе