Кошарка
ЕВРОЛИГА 2019/20

Евролигата може да забрани натпревари во Грција

24. февруари 2020 - 8:11 | МИА

Непознати лица ја нападнаа судиската тројка која во Атина ја делеше правдата на кошаркарскиот натпревар во Евролигата меѓу Панатинаикос и Барселона.

Арбитрите Луиџи Ламоника, Дамир Јавор и Емин Моулкоч биле однесени во болница со повреди од различни степени на сериозност.

Евролигата на својата официјална веб-страница издаде соопштение во врска со нападот врз судискиот тим. Забележано е дека доколку уште еднаш се случи инцидент од ваков вид во Грција, организаторите ќе го разгледаат трансферот на сите натпревари во Евролигата, Европскиот куп и младинскиот турнир надвор од земјата.

Инаку, Барселона славеше над Панатинаикос со 92:81

Коментирај