Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

На вчерашните протести во Берлин организирани поради мерките на германската влада воведени за борба против коронавирусот, околу петстотини луѓе беа приведени по судирите со полицијата.

Илјадници луѓе се собраа во Берлин и покрај тоа што локалните власти забранија неколку различни протести организирани за викендот, вклучително и митингот на Querdenken, движење скептично за антикорона мерките на германската влада.

Берлинската полиција распореди околу 2.000 полицајци низ градот и имаше неколку судири со демонстрантите.

URL

Претседателот на германскиот парламент Волфганг Шојбле во неделата остро го критикуваше движењето, повикувајќи ги луѓето да не се залажуваат со „евтини слогани“.

„Ако практично сите експерти ширум светот велат дека коронавирусот е опасен и дека вакцинацијата помага, тогаш кој има право да каже ‘Јас сум попаметен од тоа?’“ рече тој, истакнувајќи дека тоа е „неподнослив степен на ароганција“.

URL

На собирот што првично го замисли иницијативата Querdenken присуствуваа 22.500 луѓе, но берлинската полиција го забрани собирот, како и неколку други.

Германската разузнавачка служба предупреди претходно дека движењето станува сѐ порадикално, ставајќи ги под надзор некои од неговите поддржувачи.

URL

Илјадници луѓе протестираа во Франција против мерките на нивната влада три викенди по ред, а околу 80.000 луѓе протестираа во градовите низ Италија минатиот викенд.

На еден од протестите во Париз, полицијата употреби солзавец откако толпата почна да провоцира полицајци. Демонстрантите скандираа „Слобода! и фрлаа шишиња кон полицијата. Тие, исто така, извикуваа пароли „Диктатор – во затвор!“, „Макрон, не ни треба твојата пропусница!“

На 12 јули, францускиот претседател Емануел Макрон најави серија нови рестриктивни мерки за ограничување на ширењето на COVID-19. Меѓу другото, тој најави продолжување на практиката за користење санитарни пропусници, со кои се докажува вакцинација или негативен резултат од тестот за COVID-19, особено во барови, ресторани, возови на долги релации и авиони.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе