Европа заостанува 21 година зад поставената цел за намалување на загадувањето

Европа постигнува напредок во намалувањето на емисиите на гас, но не доволно за да ги постигне планираните цели.

Компанијата Enel Group спроведе студија со предупредување дека Европа нема да ги исполни поставените цели за намалување на емисиите на стакленички гасови доколку продолжи со „сегашното темпо“. Европската Унија сака да постигне намалување од 55 проценти до 2030 година, но според една нова студија, оваа цел нема да биде постигната до 2052 година.

Стариот континент исто така нема да ја исполни својата цел за употреба на обновлива енергија (40 проценти до 2030 година), а со сегашната стапка тоа нема да биде достижно до 2043 година, пишува Engaget.

Во студијата се наведува дека ЕУ ќе мора да инвестира приближно 3,6 илјади милијарди евра за да ги достигне поставените цели до 2030 година. Но, ова не е само за финансиски инвестиции, туку и за промена на начинот на размислување на глобално ниво. Покрај тоа, повеќето институции треба да ја намалат бирократијата за да можат идеите брзо да се преточат во конкретни акции. Ова би вклучило поголема и посилна координација помеѓу земјите-членки на ЕУ, како и глобална стратегија за поттикнување подобра пазарна интеграција.

Нема сомнение дека ЕУ ќе мора да ја преиспита својата стратегија. Целта за намалување на емисиите од 55 проценти беше значителен скок од претходната цел од 40 проценти. Enel исто така има силен поттик - дополнителни инвестиции во овие цели би ѝ помогнале на компанијата, која е една од најголемите производители на опрема и решенија за употреба на обновливи извори на енергија.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе