Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Европа најверојатно ќе ја помине зимата без прекини на гас и покрај намалените испораки од Русија, но дури и навикнувањето на постудени домови и повисоки сметки за греење можеби нема да биде доволно во годините што доаѓаат, велат аналитичарите.

„Како стаклена градина, морам да признаам... Навистина користев многу гас“, вели Софи де Рус, која до оваа година го греела својот дом на белгискиот брег на удобни 21 степен Целзиусови.

Но, како и милиони други Европејци, 41-годишната вработена во архитектонска фирма мораше да ја намали температурата на термостатот бидејќи цените на енергијата се зголемија по руската инвазија на Украина во февруари оваа година.

Постепеното намалување на протокот на руски гас во Европа предизвика трговска војна за LNG, што доведе до нагло зголемување на неговите цени.

Иако некои земји, како Франција и Шпанија, ги замрзнаа цените за потрошувачите, други, како Белгија, им дозволија на добавувачите повеќе или помалку да префрлат повисоки трошоци на своите клиенти.

„На почетокот малку ме фати паника“, рече Де Рус, чија сметка за гас за куќа од 90 квадратни метри во Остдуинкерке скокна од 120 евра месечно на 330 евра.

Таа ја спушти температурата на термостатот на 18 степени и планира да постави двојни застаклени прозорци и соларен панел.

Рамнодушноста кон потрошувачката на енергија на цела генерација Европејци ненадејно заврши во 2022 година, а сите сега внимаваат на колку степени е поставен нивниот термостат.

Порано плинот го имаше во изобилие и беше евтин, но сега е оскуден и скап.

Европската референтна големопродажна цена вообичаено малку флуктуираше и се движеше околу 20 евра за MWh. Годинава скокна на цели 300 евра, а потоа падна на околу 100.

„Ова е најхаотичното време што сум го доживеал во сите овие години“, изјави за AFP Греам Фридман, аналитичар на европскиот пазар на гас во енергетската консултантска компанија Wood Mackenzie.

Голем пад на потрошувачката

Рекордно високите цени на енергијата принудија многу фабрики, особено во германскиот хемиски сектор, кој е во голема мера зависен од евтиниот руски гас, да го прекинат производството.

Но, европските држави успеаја да ги наполнат своите складишта за гас и никој сè уште не останал без него.

„Идејата за Европа без руска енергија беше невозможна до февруари“, рече Симоне Таљапитра, научник од Институтот Бројгел во Брисел.

Топлата есен им овозможи на многу потрошувачи да го одложат почетокот на греењето и и помогна на Европа да ја дочека зимата во подобра позиција.

Европските потрошувачи и индустријата ги намалија трошоците за околу 25 отсто во октомври во споредба со истиот месец во 2019-2021 година, според проценките на Бројгел.

Во Германија, каде половина од домаќинствата се греат на гас, податоците покажуваат дека потрошувачката е намалена за 20 до 35 отсто во зависност од неделата.

„Тоа е многу повеќе отколку што некој очекуваше“, вели Лајон Хирт, професор по енергетска политика во училиштето Херти во Берлин.

„И ова е целосно спротивно на она што го велеа пророците на крајот на светот - дека луѓето едноставно не реагираат, дека само се загреваат, не го менуваат своето однесување и не реагираат на цените. "

За неколку месеци Русија го загуби својот главен купувач на гас, Европа, која купи 191 милијарда кубни метри руски гас во 2019 година, а 90 милијарди оваа година.

Wood Mackenzie прогнозира дека испораките на гас од Русија следната година ќе паднат на 38 милијарди кубни метри.

ЕУ можеше да увезе големи количини LNG, но само со понуда да плати повеќе од јужноазиските земји како Пакистан и Индија.

Како резултат на тоа, овие земји мораа да ја зголемат зависноста од јаглен, што има негативни последици за глобалната борба против климатските промени.

Што ќе биде во 2023 година?

Способноста на Европа да увезува LNG е ограничена поради недостигот на инфраструктура.

На почетокот на војната, Франција и Шпанија имаа по неколку терминали во Украина за прием на танкери за LNG, додека Германија немаше ниту еден.

Иако се градат нови терминали за LNG, следната година, наспроти годинава, Европа најмногу ќе мора да се снаоѓа без руски гас за да ги наполни магацините.

Ова може да предизвика уште пожестока трговска војна меѓу европските и азиските земји за гасот.

„Клучниот фактор сигурно ќе биде какво ќе биде времето оваа зима“, рече Лаура Пејџ, аналитичар на гас во аналитичката фирма Kpler.

„Ако зимата е студена во Азија и Европа... таа битка ќе се интензивира.“

Проблемот е што резервите на LNG се ограничени.

„Нема доволно гас во светот во моментов за да се надомести загубата на снабдување од Русија“, рече Фридман од Wood Mackenzie.

Новите терминали за LNG нема да бидат во функција пред 2025 година, што значи дека Европејците ќе мора да се навикнат да живеат во домови загреани на само 18 Целзиусови степени.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе