Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Албанија останува главен извор на трговија со канабис во Европската Унија и претставува закана за европската економија и општество.

Ова е констатацијата содржана во последниот извештај на европската полиција под наслов „Процена на заканата за тежок и организиран криминал“.

Според Европол, 40 проценти од активните криминални мрежи во ЕУ се вклучени во трговија со дрога.

– Најраспространет илегален производ останува канабисот, кој во случајот на Албанија се транспортира главно по морски пат до Италија. Над 60 проценти од организираниот криминал се извршува со употреба на насилство и исто толку, корупција, мито па сѐ до софистицирани шеми со милиони долари, констатира Европол, пренесува, Ora News телевизија.

Според истиот извор, Катерине Де Боле, шеф на Европол, додава дека извештајот од 2021 година покажува дека и двата индикатора се влошуваат.

– Нивното влијание врз граѓаните, економијата и владеењето на правото е огромно. Потребни ни се заеднички активности, нови политики, за да размислиме како работиме. Само конфискациите не се доволни. Овие луѓе користат сè од општеството за профит, без почит кон животот, вели Катерине Де Боле.

Корупцијата на европско ниво се проценува дека ја стимулира трговијата со дрога, особено рекордното ниво на кокаин од Латинска Америка.

Во време на пандемија, Де Боле вели дека криминалните групи исто така го искористуваат тоа, продавајќи лажни производи против COVID-19.

– Од почетокот на пандемијата видовме понуди на лажни вакцини на интернет. Сега ги наоѓаме и во физичкиот свет. Изненадувачки е што некои луѓе ги купуваат овие вакцини надвор од фармацевтскиот сектор, но тие претставуваат здравствен ризик, оценува Де Болe.

Европол ги идентификувал перењето пари, сајбер нападите, лични злосторства, измами и еколошки криминал како други заканувачки појави за ЕУ.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Регион

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more
 

Вести

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Читај повеќе

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Читај повеќе

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Читај повеќе

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Читај повеќе

Околу 40.000 дози од AstraZeneca пристигнуваат денес, утре 100.000 од Sinopharm

Читај повеќе

Изгоре камион кај Неготино

Читај повеќе

ГП „Богородица“ работи нормално, а „Евзони“ уште не е отворен

Читај повеќе

Турција наесен почнува со производство на Спутник V

Читај повеќе
  • filter

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Читај повеќе