ЕвроПрајд во Белград има нова рута: Ќе се собереме и покрај забраната на МВР

Организаторите на ЕвроПрајд до Владата на Србија поднесоа петиција со 27.000 потписи за одржување на Прајд.

Од претседателот и премиерот се бара „да овозможат одржување на ЕвроПрајд 2022 според планираното.

Ја најавија и новата рута на саботната прошетка - од Уставниот суд до Ташмајдан, пренесуваат белградските медиуми.

„Инсистираме ЕвроПрајд да се одржи во форматот што го предвидовме, немаше ниту еден инцидент во текот на овие четири дена. Денеска е петок и вечерва со почеток во 18 часот, како и утре во истиот термин, ќе имаме два концерта на Ташмајдан. Тоа значи дека веќе направивме многу компромиси со преместувањето на концертите од Калемегдан на Ташмајдан, а тоа ѝ е познато на јавноста“, вели Горан Милетиќ.

Тој додава дека, по забраната на МВР, добиле „две шамари од правосудните институции“.

„Прво од Управниот суд и уште полошо од Обвинителството кое не најави дека ќе се занимава само со насилници, туку дека ќе ги казни сите, што е неприфатлива порака. Повторно поднесовме пријава до МВР за прошетка, за собир на отворено, тоа ќе биде протестна прошетка, малку поразлична од она што сакавме досега. Ќе поминеме пред Уставниот Суд. Ќе одиме по булеварот крал Александар, по Београдска, Илија Гарашанин, до влезот во Ташмајдан, каде што ќе се одржуваат концерти до 1 часот по полноќ“, вели тој.

Посочува дека е разочарувачки она што го најавува обвинителството.

„Доведени сме во ситуација да немаме избор, и покрај забраната на МВР, ќе се собереме. Ова е сосема поинаков Прајд од обичните што ги имавме досега. Претходно испративме покани до претставници на властите, па писма до пратениците, до министри, тоа го направивме во 2011, 2012, 2014 година... Во еден момент сре појави онаа реченица, која спонтано произлезе ‘На Прајд не се кани, на Прајд се доаѓа’. Сите знаат дека Прајдот е симболичен. Не барајте да ве поканиме“, рече тој.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Регион

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Read more

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Read more

Србија исплаќа додаток за прво родено дете од 3.250 евра

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе