ЕХФ ЕВРОПСКА ЛИГА 2022/2023

Европска лига: Еурофарм Пелистер директно во групната фаза

Македонскиот вицешампион Еурофарм Пелистер во новата сезона во ракометната  Европска лига ќе настапува директно во групната фаза, додека преостанатите два претставника Еурофарм Пелистер 2 и Бутел, ќе стартуваат во квалификациите, одлучи Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Фото: РК Еурофарм Пелистер Битола

– Со посредство на вајлд-карта, Еурофарм Пелистер со сигурност ќе игра меѓу 24-те екипи во централниот сегмент на ова клупско натпреварување, соопшти попладнево македонскиот ракометен вицешампион.

Еурофарм Пелистер 2 ќе стартува во второто по ранг европско клупско ракометно натпреварување од првото, додека третиот македонски претставник во Лига Европа, Бутел, од второто квалификациско коло.

Првото коло од квалификациите ќе се игра на 27/28 август и 3/4 септември, а второто квалификациско коло е на програмата на 27 септември и 4 октомври.

Групната фаза ќе стартува на 25 октомври.

Бранител на тронот е португалска Бенфика, која исто така почнува од фазата по групи.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Ракомет

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Read more

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе